Najlepsze sagi filmowe! Kinowe uniwersa, które trzeba znać

Zaraz koniec kwietnia, a kwarantanna trwa. Rozmawiając ostatnio z moją partnerką, doszedłem do wniosku, że gdyby ktoś powiedział mi jeszcze dwa miesiące temu, iż świat ogarnie pandemia wirusa, a życie tak wielu ludzi obróci się o 180 stopni, najwyżej parsknąłbym śmiechem. Dziś wydaje mi się to naturalne i nie wiem, co na to wpłynęło. Może jest tak, ponieważ od strony zarobkowej moje życie się nie zmienia… Może dlatego, że stan ten utrzymuje się już stosunkowo długo?

Jedno jest pewne- przez brak konieczności dojeżdżania na zajęcia, mam mnóstwo czasu, by nadrabiać kupkę wstydu. Ostatnio, prócz licznych seansów „F.R.I.E.N.D.S”, nadrobiłem całą sagę o najbardziej znanym czarodzieju świata, Harrym Potterze. A tego typu filmowych historii, które niekiedy stanowią wręcz całe, powiązane uniwersa, jest wręcz zatrzęsienie!

Postanowiłem więc, że zbiorę tutaj te, które z mojej perspektywy zasługują, aby się nimi podzielić. Przygotowałem dla Was kilka sag filmowych, których oglądanie może umilić czas spędzany na kwarantannie. Osobiście bardzo mocno rekomenduję taką rozrywkę, albowiem wiele z produkcji pełnometrażowych to wysokobudżetowe twory. Sprawia to, że często czujemy się, jakbyśmy oglądali niesamowicie dopracowane seriale. Ah, i wyjątkowo długie, a to bardzo ważne w obecnej sytuacji! Nie przeciągając, zapraszam!

Harry Potter

Jestem świeżo po seansie, więc nie mogłem zacząć inaczej. Cykl ekranizacji na podstawie powieści J.K. Rowling robił ogromny szum w pierwszej dekadzie XXI wieku. Sam częściowo dorastałem z młodym czarodziejem, ale gdzieś po drodze zboczyłem z tego kursu i wróciłem dopiero po latach. Nie żałuję jednak ani trochę, bo to genialna przygoda i choć cierpi na kilka głupotek, które dziś mocno rzucają mi się w oczy, to wciąż jedna z lepszych, spójnych historii, jakie możemy obejrzeć!

Liczba filmów w sadze: 8 (+ 2 spin-offy „Fantastyczne Zwierzęta”)
Gdzie obejrzeć: Aktualnie HBO Go

Fast & Furious

Nie jestem i nigdy nie byłem ogromnym fanem motoryzacji. Żadne seriale mnie nie wciągnęły, F1 oglądałem tylko z Tatą i to w czasach świetności Kubicy, a jedyna gra to Need For Speed: Most Wanted. Jeśli jednak miałbym podać twór, który sprawia, że mam ochotę zainteresować się tematem, to są to właśnie „Szybcy i Wściekli”! Genialna historia, która, co warto zaznaczyć, wciąż trwa! Ostatnie słowo nie zostało powiedziane i aż strach pomyśleć, co szykują twórcy. Do tej pory ze zwykłego „heist movie” przeszli na istne sci-fi, przyszłość będzie wybuchowa!

Liczba filmów w sadze: 8 (+ 1 spin-off „Hobbs and Shaw”)
Gdzie obejrzeć: 7 filmów na Netflix, 8. oraz spin-off na Chilli, Rakuten oraz w iTunes

Star Wars

Dum, dum, dum, dum, dum dum, dum, dum duuum… Jeśli oglądaliście kiedykolwiek „Gwiezdne Wojny”, to jestem przekonany, że ten enigmatyczny zapis zanuciliście prawidłowo! W tym przypadku jest u mnie nieco podobnie do serii o Potterze- kosmiczną sagę Skywalkerów nadrobiłem w ubiegłym roku, czekając na jej ostatnią odsłonę. Wydaje mi się, że fabuły nie muszę nikomu przedstawiać. Klasyka kina, którą powinien poznać każdy- przynajmniej pierwszą trylogię!

Liczba filmów w sadze: 9 (+ 2 spin-offy)
Gdzie obejrzeć: Rakuten, Chilli, Player i iTunes

Alien

I oczywiście nie może zabraknąć czegoś dla fanów ostrej jazdy, brutalności i horrorów! Saga o Obcym to chyba najbardziej kultowa historia ze wszystkich tych, które łączą w sobie gatunek grozy i science fiction. Marka funkcjonuje w popkulturze już pod ponad 40 lat i doskonale pokazuje to jej ponadczasowość. Dostaliśmy przecież, prócz filmów, masę gier, komiksów i mniejszych serii.

Liczba filmów: 6 (+ gościnne występy)
Gdzie obejrzeć: iTunes, VOD.pl

Rocky

Przez lata wyznawałem zasadę, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej popkulturowej rzeki. Nie ogrywałem dwa razy gier, nie oglądałem tych samych odcinków seriali i nie powtarzałem filmów. Dziś ten ostatni przepis jest już przeszłością. Jednak nawet kiedyś, gdy twardo się jej trzymałem, Rocky” był wyjątkiem potwierdzającym regułę. Cała saga miała ogromny wpływ na moje życie i z ogromnym przekonaniem stwierdzić muszę, że mocno je zmieniła. Uwielbiam i polecam każdemu, bo to przede wszystkim cudowna historia człowieka, a dopiero na drugim miejscu film bokserski.

Liczba filmów: 6 (+ 2 spin-offy “Creed”)
Gdzie obejrzeć: iTunes

Pirates of the Caribbean

Cykl o Kapitanie Sparrowie to kultowy zbiór filmów kina przygodowego. Nie znam osoby, która nigdy o nim nie słyszała i nie byłaby w stanie zanucić muzycznego motywu przewodniego. Jestem przekonany, że odnajdą się w niej nawet takie osoby, które nigdy nie miały po drodze z klimatem piratów i morskich wojaży. Choć saga jest najkrótszą ze wszystkich zestawionych, to wciąż powstaje. Już teraz pojawiają się wiarygodne przesłanki o kolejnej odsłonie. I, co ciekawe, bez głównego protagonisty.

Liczba filmów: 5
Gdzie obejrzeć: iTunes, Chilli, Rakuten, VOD.pl

Kolejne dwie pozycje łamią nieco schemat całego tekstu, ale nie umiałbym sobie wybaczyć, gdybym ich tu nie umieścił. Choć drugą z nich mogłem w zasadzie wrzucić obok powyższych, ale podzieloną na dwie sagi, to pierwsza zajęłaby sama większość zestawienia. Cóż, nie chciałem tego robić, więc potraktujcie to, jako mały bonus z mojej strony! Taki prezencik, bo te zawsze są przyjemne!

Marvel Cinematic Universe

No nie mogłem pozostawić takiej tematyki bez wspomnienia o największym i najbardziej przełomowym uniwersum w świecie produkcji pełnometrażowych i wysokobudżetowych hitów. Ekranizacje komiksów Marvela od Disneya to filmy, które na zawsze odmieniły obraz kina, kropka. Jeśli nie dowierzasz, spójrz na zarobki finału ostatniej fazy- „Avengers: Koniec Gry”! To był istny kosmos! Sam wykreowany świat jest tak rozległy, że warto pożytkować się opracowaniem, w jakiej kolejności go poznawać. Ja korzystałem z tego!

Liczba filmów: 23
Gdzie obejrzeć: Obecnie większość produkcji dostępna jest na HBO Go i tam bym zaczął!

J. R. R. Tolkien Universe

Tak, wiem- mogłem podzielić to na „Sagę Władcy Pierścieni” i „Sagę Hobbita”. Uznałem jednak, że całość będzie dużo bardziej spójna, jeśli połączę je w jedno „Uniwersum ekranizacji klasycznych powieści genialnego J. R. R. Tolkiena”! Filmy są całkiem długie i bez wątpienia wpisują się w tak nielubiane przez wszystkich „fantasy drogi”, gdzie bohaterowie cały czas idą, idą i… Tak, dalej idą. Jest to jednak ogromny fundament fantastyki i całkiem przyzwoita ekranizacja, więc warto się z nim zapoznać!

Liczba filmów: 6
Gdzie obejrzeć: Netflix (trylogia „Władny Pierścieni) i iTunes

Do usłyszenia,
Kajetan! 🙂

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × 1 =